Kariera w IT bez studiów informatycznych - czy to możliwe?

150x110

Firma Sii zakończyła pierwszą edycję programu edukacyjnego Geek Academy. Uczniowie Akademii przez cztery tygodnie intensywnie uczyli się pod okiem ekspertów z Sii podstaw programowania i testowania na terenie Olivia Business Centre – sponsora inicjatywy. Celem przedsięwzięcia było przekazanie uczestnikom praktycznej wiedzy, która otworzy im furtkę do rozpoczęcia kariery w IT. Czy dzięki Geek Academy faktycznie udało się wykształcić nowych specjalistów, którzy pewnie wkroczą na rynek pracy i zasilą szeregi zespołów programistycznych i testerskich?

Zdecydowanie tak! Z punktu widzenia pracodawcy  programy edukacyjne takie jak Geek Academy są skuteczne, ponieważ kładą nacisk na przekazanie praktycznych umiejętności, które faktycznie są wykorzystywane w pracy programisty. Ponadto dzięki codziennym zajęciom i bezpośredniemu kontaktowi z uczestnikami – firmy IT mogą zidentyfikować osoby o dużym potencjale i pożądanych w branży kompetencjach jak umiejętność pracy w grupie, szybkie przyswajanie nowej wiedzy i myślenie analitycznie.  – mówi Tomasz Klamrowski, Service Delivery Director w Sii.

Taki właśnie efekt udało się osiągnąć Sii po zakończeniu Geek Academy.  Przykładem na to jest fakt, że bezpośrednio po Akademii aż trzy osoby – zarówno absolwenci kierunków technicznych jak i humanistycznych zostały zatrudnione w gdańskim oddziale. Pięć kolejnych – aktualnie bierze udział w trwających procesach rekrutacyjnych. Oprócz nawiązania współpracy z wybranymi osobami firma Sii zdecydowała się monitorować przebieg kariery pozostałych uczestników minionej edycji.

Oprócz projektu Geek Academy w Trójmieście prężnie działają także inne programy dedykowane osobom, które chcą uczyć się programować od podstaw jak Code 2.0, czy Infoshare Academy. Inicjatywy te powstają w odpowiedzi na wymagającą sytuację na rynku pracy w IT. Rekrutowanie ekspertów stanowi nie lada wyzwanie dla większości pracodawców. Zapotrzebowanie na nowych specjalistów przewyższa liczbę osób, które kończą kierunki informatyczne. Dlatego też firmy takie jak Sii decydują się samodzielnie wdrażać programy edukacyjne i kształcić na własny rachunek potencjalnych pracowników.

Czy więc start w branży IT bez studiów informatycznych jest realny? Odpowiedź brzmi – to zależy. Liczy się przede wszystkim motywacja osoby zmieniającej  zawód, jej potencjał, ale również dostępność programów szkoleniowych i jakość ich nauczania. Czy dzięki temu rynek specjalistów IT będzie sukcesywnie wzbogacał się o nowych pracowników? Czas pokaże, my za to już trzymamy mocno kciuki.


dostarczył infoWire.pl